Na wakacje: Środkowa Kenia - Nairobi, Kenia

Przewodnik turystyczny: Kenia/ Środkowa Kenia - Nairobi

Pogoda w Środkowa Kenia - Nairobi, (Kenia)

Częściowe zachmurzenie
22°C
prognoza na 5 dni »
kiedy jechać »powered by: World Weather Online

Regiony

 • Nairobi i okolice – stolica Kenii, duża gama rozrywek powoduje, że nie ma czasu na nudę. Z miasta można zarówno wybrać się na safari czy wybrać się na Jezioro Wiktorii jak również podziwiać wielokulturowość miasta.
 • Mt. Kenia – Aberdare – utytułowanie w centralnej części kraju, z drugim co do wielkości szczytem Afryki i wodospadem Królowej Elżbiety II. Park Narodowy Mt. Kenia został utworzony w 1949 roku, natomiast Park Aberdare powstał 1950 roku.
 • Park Safari Meru – najczęściej odwiedzany park w Kenii, można tam podziwiać wiele gatunków fauny i flory niespotykany w innych parka w kraju. Park znany jest z książki Joy Adamson Born Free o lwicy Elizie.

Ośrodki i atrakcje

 • Najważniejsze miasta: Nairobi, Meru,
 • Najpopularniejsze regiony turystyczne: Park Safari Mount Kenia (Góra Kenia), Park Safari Aberdare, rezerwaty w Parku Safari Meru

Geografia i przyroda

Region położony w centralnej części kraju. Najwyższym szczytem w Mt. Kenia jest Batina, wznosi się na wysokość 5199 m n.p.m. Masyw powstał ok. 2 – 3 miliony lat temu przez serię wybuchów wulkanów. Wierzchołki zbudowane są z rdzenia dawnego wulkanu, którego brzegi uległy długotrwałej erozji. W parku można zobaczyć również niecki morenowe, stawy, wodospady i rumowiska piargów. Praktycznie w większości granica parku pokrywa się z dolna granicą wrzosowych zarośli, natomiast powyżej 3300 m dominują hale na których rosną trawy i wiele odmian lobelii oraz starców. Na wysokości 4500 m n.p.m. ukształtowała się granica wiecznego śniegu, przez co szczyty są pokryte zmniejszającymi się lodowcami. Zarówno w Park Safari Mount Kenia jaki i w Parku Safari Aberdare chroni się słonie, bawoły, lamparty, koczkodany, lwy, hieny i wiele innych gatunków zwierząt. Temperatura spada wraz ze wzrostem wysokości i w najwyższych partiach gór nie przekracza 10°C
Ze wszystkich parków Safari Meru prezentuje największą różnorodność krajobrazu i siedlisk. Jest to doskonałe miejsce do podziwiania gepardów i lampartów. Ze względu na bliskość Mt. Kenia i Wzgórza Nyambene (2515 m n.p.m.) w zachodnie części parku opad w ciągu roku jest umiarkowany, natomiast we wschodniej części jest sucho i gorąco. Nairobi, stolica Kenii, położona jest na wysokości 1700 m n.p.m. u podnóża gór Aberdare i źródeł rzeki Athi. Jedno z największych miast w Afryce Wschodniej.

Historia

Nairobi zostało założone w 1899 roku przez Brytyjczyków podczas budowy linii kolejowej z Mombasy do Ugandy. Miasto powstało na terenach zamieszkiwanych przez Masajów, w pobliżu bagien i rzeki Enkere Nyrobi, od której wzięło swoja nazwę. Wybór lokalizacji tłumaczony jest centralnym położeniem między Mombasą i Kampali oraz dobrze rozwinięta siecią rzeczną i wysokością nad poziomem morza. Jedynym poważnym problemem była malaria. W 1907 roku rząd oraz większe przedsiębiorstwa przeniosły się do Nairobi. Miasto zaczęło się rozwijać, powstały liczne przedsiębiorstwa, hotele i restauracje. W 1963 roku Nairobi stało się stolicą nowej republiki.
Park Safari Mount Kenia został utworzony w 1949 roku, w kwietniu 1978 roku został uznany przez UNESCO jako rezerwat biosfery, a w 1997 roku park w połączeniu z rezerwatem leśnym został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNSCO. Park Narodowy Nairobi oficjalnie został utworzony w 1946 roku jako pierwszy park w Kenii.

Sport i rekreacja

 • Safari to najprawdopodobniej największa atrakcja Kenii. Organizowane są na terenach parków i rezerwatów gdzie chroni się dziką przyrodę i zwierzęta. Przewodnikami są z reguły mieszkańcy poszczególnych rejonów, którzy znają teren i przyrodę.
 • Turystyka piesza jest również ciekawą forma spędzania wolnego czasu. W Nairobi mieści się Muzeum Narodowe Kenii z wartościową ekspozycją początków rodzaju ludzkiego. Niedaleko miasta znajduje się również Park Narodowy Nairobi.
 • Malownicze pola golfowe zachwycą amatorów tego sportu. Najstarsze pole golfowe pochodzi z 1906 roku i znajduje się w Nairobi.

Informacje praktyczne

 • Waluta – szyling kenijski (KES), 1 USD = 78.55 KES, 1 EUR = 104.95 KES, kurs według aktualnego kursu NBP (01.07.2011).
 • Wizy – wymagane jest posiadanie wizy turystycznej, można ją kupić na lotnisku w Mombasie, wiza jest ważna 30 dni i koszy od 01.12.2010 r. wynosi 50 USD.
 • Ubiór – odpowiedni ubiór wymagany jest na safari, bluzy z długim rękawem i sandały.
 • Czas – czas polski plus 1 godzina w stosunku do czasu letniego oraz plus 2 godziny w stosunku do czasu zimowego.
 • Elektryczność – wtyczki brytyjskie – kwadratowe z trzema bolcami, „przejściówki” można kupić już na miejscu.
 • Szczepienia – nie są wymagane, jednak zalecane jest szczepienie przeciwko żółtej febrze, żółtaczce zakaźnej typu A i B, błonicy, polio oraz tężcowi.

Środkowa Kenia - Nairobi, Kenia - prognoza pogody

 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  22°C
  opady:
  3.3 mm
  zachmurzenie:
  50%
  wilgotność:
  61%
  widoczność:
  10 km
  ciśnienie:
  1024hPa
  wiatr:
  80°   13 km/h
  wsch. słońca:
  06:27
  zach. słońca:
  18:31
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.15°C max.23°C
  opady:
  2.0 mm
  wiatr:
  133°   12 km/h
  wsch. słońca:
  06:27
  zach. słońca:
  18:31
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.15°C max.24°C
  opady:
  2.7 mm
  wiatr:
  165°   12 km/h
  wsch. słońca:
  06:27
  zach. słońca:
  18:31
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.15°C max.23°C
  opady:
  2.2 mm
  wiatr:
  97°   12 km/h
  wsch. słońca:
  06:27
  zach. słońca:
  18:31
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.15°C max.23°C
  opady:
  3.2 mm
  wiatr:
  154°   15 km/h
  wsch. słońca:
  06:27
  zach. słońca:
  18:31

Środkowa Kenia - Nairobi - klimat w Kenia

Wyszukiwarka wczasów