Na wakacje: Tsavo - Amboseli, Kenia

Przewodnik turystyczny: Kenia/ Tsavo - Amboseli

Pogoda w Tsavo - Amboseli, (Kenia)

Częściowe zachmurzenie
22°C
prognoza na 5 dni »
kiedy jechać »powered by: World Weather Online

Regiony

 • Park Safari Tsavo – jeden z największych rezerwatów fauny na świeci, z najmłodszymi górami na Ziemi i dziką zwierzyną.
 • Park Safari Amboseli – jeden z najstarszych parków w Afryce Wschodniej ze wspaniałymi lasami, rozległymi równinami, bagnami oraz dużą różnorodnością zwierząt i niezapomnianym widokiem na Kilimandżaro.

Ośrodki i atrakcje

 • Najważniejsze miasta: Tsavo, Amboseli
 • Najciekawsze atrakcję turystyczne: Jezioro Amboseli, Amboseli Elephant Research Center, Enkongo Narok
 • Najpopularniejsze regiony turystyczne: Park Safari Tsavo West (Zach.), Park Safari Tsavo East (Wsch.), Park Safari Chyulu

Geografia i przyroda

Parki położone są na południu Kenii. Park Safari Amboseli obejmuje południowo-zachodnie stoki Kilimandżaro. W zachodniej części leży okresowe Jezioro Amboseli (jezioro pochodzenia plejstoceńskiego, zostało jednak zalane przez lawę z wulkanu Kilimandżaro, dziś to podmokły, bagnisty teren). Park ten to najlepsze miejsce do podziwiania jednych z największych zwierząt na świecie – słoni. Żyją tam również bawoły, lwy, gepardy, hieny, żyrafy, antylopy gnu oraz zebry. Parki chroni ok. 50 gatunków ptaków.
Park Safari Tsavo podzielony jest na dwie części (Park Safari Tsavo West (Zach.), Park Safari Tsavo East (Wsch.)). Na jego terenie znajduje się najmłodsze pasmo wzgórz, które wypiętrzyło się kilkaset lat temu, o czym może świadczyć pokrycie grzbietów czarnymi skałami wulkanicznymi. Ze wzgórza które ma 2200 m n.p.m rozciąga się piękny widok. Park Safari Tsavo East (Wsch.) to półpustynie i sawanna, natomiast Park Safari Tsavo West (Zach.) jest bardzie górzysty i znacznie bardziej wilgotny. Duża bioróżnorodność biologiczna wynika z duże różnorodności dzikich zwierząt. Park słynie również z „Wielkiej Piątki” czyli lwa masai, nosorożca czarnego, bawoła afrykańskiego, słonia afrykańskiego i lamparta.

Historia

Park Safari Tsavo utworzono w kwietniu 1948 roku, a podzielono w następnym miesiącu na dwie części: Tsavo wschodnie (na północ od trasy Mombasa - Nairobi) oraz Tsavo zachodnie (rozciąga się do granicy z Tanzanią). Nim powstał park, gospodarka na tym terenie kwitł już 6000 lat wcześniej. Mieszkańcy tamtych terenów zakładali osady tylko w pobliżu zbiorników wodnych i żywili się upolowaną zwierzyną. Z biegiem lat na tereny obecnego parku przybywali kupcy i handlowcy ludu Suahili, a w XIX wieku również Brytyjczycy i Niemcy, którzy i ten kawałek ziemi chcieli skolonizować. W 1989 roku wybudowali kolej która biegnie przez Tsavo. Tsavo było ojczyzną Orma, Masajów i Waata. Po powstanu parku ludy te przeniosły się do pobliskich osad. Parkiem Safari Tsavo zarządza Kenya Wildlife Sernice.
Przed powstaniem Parku Safari Amboseli w tamtym regionie od 1906 roku istniał Rezerwat Południowy w którym żyli Masajowie. W 1974 roku rezerwat został przekształcony w park narodowy by chronić rdzenny ekosystem. Członkowie UNESCO w 1991 roku uznali park za rezerwat biosfery. We wrześniu 2005 roku prezydent Kenii oświadczył, iż władzę nad parkiem powinno sprawować Olkejuado County Council wraz z rdzennymi mieszkańcami-Masajami.

Sport i rekreacja

 • Safari to najprawdopodobniej największa atrakcja Kenii. Organizowane są na terenach parków i rezerwatów gdzie chroni się dziką przyrodę i zwierzęta. Przewodnikami są z reguły mieszkańcy poszczególnych rejonów, którzy znają teren i przyrodę.
 • Na terenie Kenii znajduje się kilka szczytów które zadowolą piechurów oraz wspinaczy. Region ten obejmuje południowo-zachodnie stoki Kilimandżaro. Trzeba jednak pamiętać o odpowiednim przygotowaniu oraz sprzęcie i ubiorze.

Informacje praktyczne

 • Waluta – szyling kenijski (KES), 1 USD = 78.55 KES, 1 EUR = 104.95 KES, kurs według aktualnego kursu NBP (01.07.2011).
 • Wizy – wymagane jest posiadanie wizy turystycznej, można ją kupić na lotnisku w Mombasie, wiza jest ważna 30 dni i koszy od 01.12.2010 r. wynosi 50 USD.
 • Ubiór – odpowiedni ubiór wymagany jest na safari, bluzy z długim rękawem i sandały.
 • Czas – czas polski plus 1 godzina w stosunku do czasu letniego oraz plus 2 godziny w stosunku do czasu zimowego.
 • Elektryczność – wtyczki brytyjskie – kwadratowe z trzema bolcami, „przejściówki” można kupić już na miejscu.
 • Szczepienia – nie są wymagane, jednak zalecane jest szczepienie przeciwko żółtej febrze, żółtaczce zakaźnej typu A i B, błonicy, polio oraz tężcowi.

Tsavo - Amboseli, Kenia - prognoza pogody

 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  22°C
  opady:
  3.3 mm
  zachmurzenie:
  50%
  wilgotność:
  61%
  widoczność:
  10 km
  ciśnienie:
  1024hPa
  wiatr:
  80°   13 km/h
  wsch. słońca:
  06:27
  zach. słońca:
  18:31
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.15°C max.23°C
  opady:
  2.0 mm
  wiatr:
  133°   12 km/h
  wsch. słońca:
  06:27
  zach. słońca:
  18:31
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.15°C max.24°C
  opady:
  2.7 mm
  wiatr:
  165°   12 km/h
  wsch. słońca:
  06:27
  zach. słońca:
  18:31
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.15°C max.23°C
  opady:
  2.2 mm
  wiatr:
  97°   12 km/h
  wsch. słońca:
  06:27
  zach. słońca:
  18:31
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.15°C max.23°C
  opady:
  3.2 mm
  wiatr:
  154°   15 km/h
  wsch. słońca:
  06:27
  zach. słońca:
  18:31

Tsavo - Amboseli - klimat w Kenia

Wyszukiwarka wczasów