Na wakacje: Wybrzeże Mombasa, Kenia

Przewodnik turystyczny: Kenia/ Wybrzeże Mombasa

Pogoda w Wybrzeże Mombasa, (Kenia)

Częściowe zachmurzenie
32°C
prognoza na 5 dni »
kiedy jechać »powered by: World Weather Online

Regiony

 • Mombasa – drugie pod względem wielkości miasto w Kenii, z historycznym Fortem Jesus i największym portem państwa, a kilka kilometrów za miastem dzika przyroda z niezapomnianymi widokami.
 • Wybrzeże Północne – region ten charakteryzuje się runami opuszczonych miast, które intensywnie porosły roślinnością oraz pięknymi plażami.
 • Wybrzeże Południowe – niesamowite plaże liczące ok. 21 km, do tego nieskazitelne i bezpieczne może, chronione prze piękna lagunę oraz Rezerwat Wzgórz Shimba chroniący ostatnie w Kenii stado antylop szablorogich sprawia, że region jest niezwykle atrakcyjny.

Ośrodki i atrakcje

 • Najważniejsze miasta: Mombasa, Kilifi, Tiwi Beach, Diani Beach, Nyali, Shimoni
 • Najciekawsze atrakcję turystyczne: Shanzu Beach,
 • Najpopularniejsze regiony turystyczne: Mombasa, Park Safari Wzgórza Shimba Hills

Geografia i przyroda

Wybrzeże Mombasy należy do obszarów nizinnych, które w Kenii nie zajmują dużej powierzchni. Region znajdują się na wybrzeżu Oceanu Indyjskiego i wchodzi w skład pasa nizin nadmorskich - najbardziej żyzny region kraju. Na wybrzeżu panuje klimat gorącym oraz wilgotnym. Średnia temperatura jest wysoka i w lipcu wynosi 24°C, natomiast w marcu 28°C. Średnia roczna opadów wynosi 1200 mm, a więc jest dwukrotnie większa niż w Polsce.
W Mazeras utworzono ogród botaniczny gdzie można podziwiać tropikalne krzewy, kwiaty oraz drzewa, natomiast w Narodowym Rezerwacie Wzgórz Shimba można zobaczyć antylopy, bawoły, słonie, lwy i lamparty.

Historia

Pierwsze wzmianki o regionie można znaleźć w kronikach portugalskich pochodzących z XVI wieku. W 1331 roku marokański uczony Ibn Battuta przybył do Mombasu w drodze na wschodnie wybrzeże Afryki. Pisał o ludziach którzy są „religijni, godni zaufania i sprawiedliwi, ich meczety są wykonane z drewna, fachowo wybudowane." Na wybrzeżu handlowano przyprawami, złotem i kością słoniową. Mombasa pod koniec XIX wieku była głównym miastem portowym w Kenii. Handlowano z Persją, Jemenem i Chinami. Pierwszym Europejczykiem który dotarł do wybrzeża był Vasco da Gama w 1498 roku, dwa lata później przybyli inni Portugalczycy, którzy postawili sobie za cel skolonizowanie kraju. W 1528 roku zbudowali Fort Jesus. W 1638 roku region formalnie stał się kolonia portugalską. W 1698 roku Mombasa znalazła się pod rządami Sułtanatu Omanu, co wywołało lokalne bunty. Po 1898 roku miasto stało się stolicą brytyjskiego protektoratu Afryki Wschodniej. Od 1920 roku Mombasa stał się stolicą nadmorskiego Protektoratu Kenii, natomiast region od 1963 roku został włączony do niepodległej Kenii.

Sport i rekreacja

 • Rejon ten to przede wszystkim sporty wodne począwszy od surfingu, poprzez windsurfing, pływanie skończywszy na nurkowaniu i różnych jego odmianach. Nurkowanie odbywa się głównie w Mombasa Marine Park.
 • Warto się wybrać na wycieczkę i zwiedzić ruiny miasta Jumba la Mtwapa, Fort Jesus, hinduskie świątynie czy Haller Park.
 • Ciekawym doświadczeniem może być odkrywanie wybrzeża na rowerze. Takie wycieczki organizuje Bike Coast, który wypożycza sprzęt, ekwipunek oraz zapewnia przewodnika. Trasa prowadzi po bezpiecznych drogach w buszu oraz ścieżkach bez większego ruchu.
 • Safari to najprawdopodobniej największa atrakcja Kenii. Organizowane są na terenach parków i rezerwatów gdzie chroni się dziką przyrodę i zwierzęta. Przewodnikami są z reguły mieszkańcy poszczególnych rejonów, którzy znają teren i przyrodę.

Informacje praktyczne

 • Waluta – szyling kenijski (KES), 1 USD = 78.55 KES, 1 EUR = 104.95 KES, kurs według aktualnego kursu NBP (01.07.2011).
 • Wizy – wymagane jest posiadanie wizy turystycznej, można ją kupić na lotnisku w Mombasie, wiza jest ważna 30 dni i koszy od 01.12.2010 r. wynosi 50 USD.
 • Ubiór – odpowiedni ubiór wymagany jest na safari, bluzy z długim rękawem i sandały.
 • Czas – czas polski plus 1 godzina w stosunku do czasu letniego oraz plus 2 godziny w stosunku do czasu zimowego.
 • Elektryczność – wtyczki brytyjskie – kwadratowe z trzema bolcami, „przejściówki” można kupić już na miejscu.
 • Szczepienia – nie są wymagane, jednak zalecane jest szczepienie przeciwko żółtej febrze, żółtaczce zakaźnej typu A i B, błonicy, polio oraz tężcowi.

Wybrzeże Mombasa, Kenia - prognoza pogody

 • Częściowe zachmurzenie
  30°C
  opady:
  0.1 mm
  zachmurzenie:
  25%
  wilgotność:
  52%
  widoczność:
  10 km
  ciśnienie:
  1014hPa
  wiatr:
  185°   28 km/h
  wsch. słońca:
  06:20
  zach. słońca:
  18:16
 • Częściowe zachmurzenie
  min.24°C max.30°C
  opady:
  0.1 mm
  wiatr:
  185°   28 km/h
  wsch. słońca:
  06:20
  zach. słońca:
  18:16
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.24°C max.30°C
  opady:
  1.2 mm
  wiatr:
  176°   22 km/h
  wsch. słońca:
  06:20
  zach. słońca:
  18:16
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.24°C max.29°C
  opady:
  3.8 mm
  wiatr:
  187°   23 km/h
  wsch. słońca:
  06:20
  zach. słońca:
  18:16
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.24°C max.30°C
  opady:
  0.3 mm
  wiatr:
  190°   30 km/h
  wsch. słońca:
  06:20
  zach. słońca:
  18:16

Wybrzeże Mombasa - klimat w Kenia

Wyszukiwarka wczasów